- Global Reach
- Africa
- Americas
- Asia Pacific
- Europe
- Middle East

Kaip nurodoma Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo 25 str. 1 d.:
- Visi Lietuvoje įsteigti juridiniai asmenys (išskyrus tuos, kurių vienintelis dalyvis yra valstybė ar savivaldybė) privalo gauti, atnaujinti ir saugoti tikslią informaciją apie savo naudos gavėjus:
- Vardą, pavardę;
- Asmens kodą, gimimo datą (jeigu pagal užsienio valstybės teisės aktus asmens kodas nesuteikiamas);
- Valstybę, kuri išdavė asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, gyvenamąją vietą;
- Turimas nuosavybės teises ir apimtį (akcijų skaičių procentais, balsavimo teisių skaičių procentais) arba kitokios kontrolės teises (valdybos pirmininkas, valdybos narys, vadovas, vyresnysis vadovas, kitos pareigos, perleistų balsavimo teisių skaičius procentais);
- Šią informaciją ne vėliau kaip per 10 dienų nuo duomenų pasikeitimo pateikti Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos (JADIS) tvarkytojui.
- Naudos gavėjai privalo atskleisti informaciją apie save juridinio asmens atstovui, vykdančiam įpareigojimą teikti duomenis.
Naudos gavėjas
- Fizinis asmuo, kuris būdamas juridinio asmens savininku ir turėdamas daugiau kaip 25 % akcijų, pajų, įnašų a r(ir) balsų, gauna iš jo naudą:
- Tiesioginis savininkas - fizinis asmuo, kuris turi 25 % ir vieną akciją arba didesnę negu 25 % kliento nuosavybės dalį.
- Netiesioginis savininkas - fizinis asmuo, kontroliuojantis įmonę arba kelias įmones, kurios turi 25 % ir vieną akciją arba didesnę kaip 25 % kliento nuosavybės dalį.
- Fizinis asmuo, kuris kitais būdais kontroliuoja juridinį asmenį, pavyzdžiui, turi teisę paskirti ar atšaukti juridinio asmens vadovą, priimti strateginio pobūdžio sprendimus;
- Fizinis asmuo, kuris kitomis teisėmis kontroliuoja juridinį asmenį, pavyzdžiui, yra jo vadovas, valdybos ar kito kolegialaus organo pirmininkas ar narys.
Kodėl reikia pateikti duomenis apie naudos gavėjus?
- Prievolė yra numatyta Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme;
- Būtina sąlyga paslaugoms finansų įstaigose gauti (pvz. sąskaitos atidarymas, piniginės operacijos, sandoriai ir kt.);
- Reikalinga finansų įstaigoms, vykdant periodinius duomenų atnaujinimus ir reguliarią dalykinių santykių su klientais bei finansinių operacijų stebėseną;
- Naudos gavėjų posistemio (JANGIS) duomenis, teikdami paslaugas, įpareigoti naudoti ir kiti ūkio subjektai, pavyzdžiui, auditoriai, antstoliai, notarai ir kiti;
- Didesnis skaidrumas ir visuomenės pasitikėjimas;
- Pagalba kovoje su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu;
Atsakomybė
Atkreipiame dėmesį, kad nurodytų reikalavimų nesilaikymas ir informacijos neatskleidimas užtraukia administracinę atsakomybę:
- Juridiniams asmenims nuo 500 iki 2400 eur;
- Juridinių asmenų vadovams nuo 2100 iki 6000 eur;
Baudžiamojo kodekso 216 str. (Nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimas) numatyta bauda arba laisvės atėmimas iki 7 metų.
Kaip pateikti duomenis apie naudos gavėjus?
- Tik elektronine forma prisijungus prie Registrų centro klientų savitarnos sistemos (elektroniniu parašu, per el. bankininkystę);
- Duomenis apie naudos gavėjus teikia juridinio asmens vadovas arba įgaliotas asmuo;
- Norint įgalioti asmenį teikti duomenis, reikia suteikti įgaliojimą prisijungus per Registrų centro klientų savitarnos sistemą arba Registrų centrui pateikti specialios formos popierinį įgaliojimą.
Intended stages
Jau dabar: Juridiniai asmenys, kurių visi naudos gavėjai yra fiziniai asmenys (išskyrus investicinius fondus ir investicines bendroves);
Nuo 2022 m. gegužės 1 d.: visi juridiniai asmenys (išskyrus investicinius fondus ir investicines bendroves)apie naudos gavėjus fizinius ir juridinius asmenis;
Nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d.: visi juridiniai asmenys apienaudos gavėjus fizinius ir juridinius asmenis;
Grant Thornton Baltic naujienlaiškis
Prenumeruokite audito, apskaitos, mokesčių, teisės ir verslo konsultacijų naujienas. Pirmieji el. paštu gaukite Grant Thornton Baltic naujienas, ekspertų patarimus, profesionalias įžvalgas verslui ir informaciją apie renginius.