article banner
Įmonės finansai

Apie biudžetą įmonėje

Vaidas Repečka

Pieštuko ilgį galime pamatuoti liniuote. Arba spėjant. Jei apklausime tūkstančius žmonių, spėjimų vidurkis artės prie tikslaus dydžio. Svarbu, kad matuojamas daiktas būtų demonstruojamas aplinkoje, kuri neklaidina stebėtojo - yra aiškus palyginimas, teisingos perspektyvos ir proporcijos. Kitaip žmonės klys, ir mes niekada nepriartėsime prie teisybės.

Tas pats galioja įmonės biudžeto sudarymui. Mes negalime tiksliai pamatuoti to, kas bus ateityje. Tačiau galime bandyti numatyti. Tam, kad numatydami ateitį, laiku priimtume sprendimus. Kitaip sakant - spėti. Kad tai būtų sėkminga, mums reikia neklaidinančios aplinkos ir kuo daugiau spėjančiųjų.

Verslo informacija - tai aplinka, kurioje bandysime numatyti savo įmonės planus. Toje pačioje aplinkoje mes analizuosime planas vs faktas. Ji turi apimti visą įmonės veiklą. Jei planuosime tik vieną rodiklį (pvz. pelną), nekreipdami dėmesio į apyvartinį kapitalą, rinkos situaciją ar darbuotojų nuotaikas, tai gausime spėjimą, labai siaurai susijusį su įmonės situacija. Ir vienas rodiklis mus klaidins. Tai viena iš dažniausių priežasčių, kodėl biudžetas tampa formaliu šūkiu ar nieko nesakančiu skaičiumi.

Grįžkime prie spėjančiųjų rato. Kuo mažiau dalyvauja, tuo mažesnis tikslumas. Kuo mažesnis tikslumas - tuo mažesnis pasitikėjimas spėjimu (biudžetu). Kuo mažesnis pasitikėjimas - tuo ... Ne kartą matyt esat girdęję: "- Aij, čia valdžia planuojasi bele ką, o mums tai nei šilta, nei šalta. Parėks per susirinkimą, ir vėl bus kaip buvę... ".

Kitas kraštutinumas sudarant biudžetą - perspaudimas. Matosi, kad biudžetas apima visus valdymo lygius, jis yra susijęs ir logiškas. Tačiau vienas skyrius, sudarant biudžetą, bandė atvirai pasakyti, kad nėra prielaidų kitais metais įvykdyti planus. Tačiau įvairias argumentais spaudžiant (pvz.: nebus premijų, jūs atsilikėliai, yra norinčių į jūsų vietą, ...) biudžetas buvo sudarytas. Kokia tikimybė, kad jis bus įvykdytas? Labai nedidelė. Ir didelė grėsmė, kad vieno skyriaus (darbuotojo) atsilikimas sukels domino efektą.

Matyt, kad idealaus būdo valdyti verslą, nėra. Tačiau lyginant biudžetą su faktu lengviausia suprasti, kurie valdymo sprendimai buvo teisingi, o kas buvo tik mitas. Ir tai veda link profesionalumo. Nes "kur dirba profesionalai, ten didvyrių nereikia". Sėkmės. Ir ... padiskutuokim apie tai.