Straipsnis

Verslo kraujotaka ir sveikata: tvarkingi finansai

insight featured image
Puiki verslo idėja, jos pagrindu įkurta įmonė, sparti plėtra, naujų rinkų horizontai ir nuolat auginamas pelnas – idiliškas sėkmingo verslo paveikslas. Pernelyg gražu, kad būtų tiesa?
Contents

Sėkminga idėja ir augimas – iš tiesų įkvepiantys veiksniai, sutinka finansų žinovai. Tačiau jie primena svarbų dalyką – verslo augimo idilėje kartais užmirštami gan paprasti pamatiniai dalykai, tokie kaip finansinių srautų valdymas.

Rinkoje dabar yra sričių, kurių sparčią plėtrą ir augantį verslo paslaugų poreikį diktuoja laikmečio aplinkybės – vienas tokių sektorių yra atsinaujinanti energetika, kurios plėtrą skatina išaugę energetikos kaštai ir didėjantis spaudimas atremti klimato kaitos padarinius.

„Tikrai gera žinia, kad yra sektorių, kuriuose gali steigtis ir augti nauji verslai. Mes, savo srities ekspertai, jokiu būdu nenorime gesinti įkvėpimo, kuris lydi vadovą, užčiuopusį sėkmingo verslo gyslelę. Tik norime priminti – pasirūpinkite ir savo finansais, kad jie taptų ryškia verslo sveikatos iliustracija“,  - sako Inga Miliauskienė, „Grant Thornton Baltic“ finansinių ir verslo konsultacijų skyriaus vadovė.

Finansų valdymas – augančio verslo būtinybė

Pasak pašnekovės, pasitaiko atvejų, kai įmonės vadovas pajunta, jog „kažkas ne taip“ ir pasikviečia išorės finansų specialistą.  Atverčiamos apskaitos „knygos“ – ir štai, pelno nėra. Įmonės biudžeto eilutėse – nuostolis.

„Vadovai stebisi, kaip tai galėjo nutikti, pradeda mokytis dalykus nuo nulio – kaip valdyti atsargas, kokius kelti apskaitos reikalavimus. Viskas būtų daug paprasčiau, jei finansų valdymui nuo pat pradžių būtų skiriama daugiau dėmesio“, – pažymi ekspertė.

Pasak jos, net ir maža įmonė, kuri negali ar jai neapsimoka ankstyvoje veiklos stadijoje samdyti vyriausiojo finansų pareigūno (CFO), neturėtų palikti finansų dalies savieigai. „Jei įmonėje nėra finansų pagrindų kompetencijos, išorės CFO gali atliepti visas reikalingas funkcijas ir užtikrinti, kad ateityje verslas nesusidurs su nesklandumais dėl netvarkingų finansų“, – sako I. Miliauskienė.

Jos teigimu, finansų valdymas yra pamatinis dalykas siekiant augti, plėstis ar pritraukti išorinio kapitalo: „Pagrindinės užduotys – finansų planavimas, kontrolė ir finansinių sprendimų priėmimas. Ne visada tai paprasta atlikti pačiam vadovui, kuris būtent šiuo momentu dega verslo idėja ir augimu, tačiau privaloma rasti laiko ir pasitelkti reikiamą kompeteciją.“


Skaityti VŽ portale